Producenci
Pierwsza kasa fiskalna - poradnik cz. 1
Pierwsza kasa fiskalna - poradnik cz. 1

Zakup pierwszej kasy fiskalnej, podyktowany jest najczęściej rozpoczęciem działalności gospodarczej, która objęta jest obowiązkiem jej posiadania. Przed przyszłym podatnikiem pojawia się wiele pytań, na które musi sobie odpowiedzieć.

Po pierwsze – jaką kasę wybrać?

Małą, średnią, dużą? Ile ma mieć PLU i właściwie co to oznacza? Typ wykonywanej działalności pomoże nam w doborze odpowiedniego urządzenia. Na przykład prawnik czy lekarz będą potrzebowali małej, mobilnej kasy fiskalnej. Takiej, którą będą mogli zawsze zabrać ze sobą na wizytę domową czy spotkanie poza siedzibą kancelarii. Ilość kodów PLU, jakiej będą potrzebowali, czyli dosłownie - ilość towarów i usług, jaką zaprogramują w kasie fiskalnej, jest niewielka. Zazwyczaj, mieści się w przedziale od 3 do 10 kodów. Mając na uwadze powyższe, przyszli użytkownicy powinni wybrać kasę o możliwie najmniejszych rozmiarach i z niewielką dostępną ilością kodów PLU.

Jeżeli planujemy otworzyć sklep spożywczy, musimy kierować się powierzchnią sali sprzedaży i wielkością asortymentu, jaki będzie dostępny w sklepie. Im więcej artykułów w punkcie handlowym, tym większa pojemność towarowa (ilość kodów PLU) będzie nam potrzebna. W zależności od tego czy prowadzimy mały sklep osiedlowy, market czy wielkopowierzchniowy sklep spożywczy, musimy wybierać spośród urządzeń o wielkości od 12 000 – 100 000 PLU.

Po drugie – czy potrzebna jest kasa w wersji ONLINE?

Odpowiedzi na to pytanie udzieli nam sama ustawa, która określa jakie typy działalności zostały przez ustawodawcę objęte takim obowiązkiem od 1 stycznia 2020 roku. Jeżeli znajdujemy się w puli objętej obowiązkiem posiadania kasy online, musimy szukać urządzenia, które oprócz w/w wyznaczników, będą jednocześnie komunikowały się na bieżąco z repozytorium ministerstwa finansów, przekazując dane o sprzedaży wykonanej na kasie.

Po trzecie – w jakiej interfejsy komunikacyjne powinna być wyposażona nowa kasa?

Na potrzeby wyjaśnienia tego punktu, kolejny raz posłużymy się przedstawicielami wolnych zawodów. Lekarz, który przyjmuje pacjentów w prywatnym gabinecie, nie musi o tym myśleć. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nigdy nie będzie posługiwał się kodami kreskowymi, a co za tym idzie nie będzie potrzebował podłączać do swojej kasy fiskalnej czytnika. Nie będzie też uzależniał wielkości swojego honorarium od wagi pacjenta, więc interfejsu do jej komunikacji z kasą też nie musi posiadać.

W innej sytuacji znajduje się właściciel marketu. Jego kasa fiskalna musi posiadać możliwie najwięcej interfejsów, które pozwolą podłączyć wszystkie typy sprzętów peryferyjnych, jak wagi, czytniki, zewnętrzne ekrany klienta  
i inne.

W kolejnej części, podpowiemy na co zwrócić uwagę przy zakupie kasy fiskalnej z punktu widzenia urzędu skarbowego i odpisów podatkowych, jakie należą się podatnikom z tytułu zakupu urządzenia na potrzeby działalności po raz pierwszy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl