Producenci
Kasa fiskalna, czy stanowisko POS? Rozwiewamy wątpliwości
Kasa fiskalna czy stanowisko POS? Rozwiewamy wątpliwości

Dawniej urządzenia fiskalne można było przyrównać do prostego kalkulatora. Kasjer wybijał na klawiaturze kasy cyfry, które maszyna zamieniała z żółwią prędkością na kwoty i ilości. Trochę później, kiedy kod kreskowy pojawił się na prawie każdym artykule, sprawność stanowiska sprzedażowego zwiększył czytnik tych kodów. Za kliknięciem, przenosił dane o towarze do maszyny i na rachunek. Nieodłączna cecha postępu, czyli ogólne przyspieszenie, spowodowało, że od stanowiska kasowego, zarówno kasjer jak i klient, zaczęli oczekiwać więcej. Obecnie, znacznie rzadziej używa się terminu „sprzedaż na kasie”. Kasa, mało kiedy jest faktyczną kasą fiskalną. Częściej, to tzw. stanowisko sprzedaży, które w języku angielskim ma nawet swoją nazwę skrótową. Kojarzy się ona bardziej z samym komputerem kasowym, niż z tym, co pierwotnie oznacza termin „POS” –  dosłownie Point of Sale. Stanowisko wyposażone w drukarkę fiskalną, obudowaną i skomunikowaną z mnóstwem dodatkowych urządzeń. Mające za zadanie zwiększyć i przyspieszyć dosłownie wszystko, zabezpieczone jest również przed awarią zasilana, i to nie samej drukarki, ale też wszelkich około kasowych sprzętów.

W tej fiskalnej drodze ewolucji od archaicznego kalkulatora do POS-a, kasa poprawiła swoją sprawność o dobrych kilkaset procent. Czy to dobrze, czy to źle – trudno powiedzieć. Stała się bezczelna, bo donosi Ministerstwu o wszystkim, nieustannie ucina sobie pogawędki z klientami, nie zważając na to że jest w pracy, kierując do nich spersonalizowane komunikaty o promocjach. Zabawia filmami, a nawet przydziela punkty najlepszym, którzy nie bali się wydać więcej.

W natłoku dostępnych rozwiązań i możliwości rozbudowy punktu sprzedaży, często pojawia się pytanie – co wybrać? Kalkulator czy niestrudzonego, ministerialnego donosiciela? Każdemu, kto będzie potrzebował pomocy w tej materii, pomożemy wybrać właściwie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl